Skyrybų psichologija. Kaip išgyventi skyrybų skausmą?

kaip praeiti skyrybas

Skyrybos, nesvarbu kokie buvo santykiai, reiškia seno gyvenimo pabaigą, o pabaiga dažnai yra skausminga. O jeigu skyrybų nesitikėjote arba dėjote visas viltis, kad to neįvyks, galite jaustis panašiai kaip žmonės, patyrę karastrofą. Skyrybų procesas bet kokiu atveju bus skausmingas, bet galima kylantį skausmą aplengvinti ar bent jau nepadaryti jo stipresnio negu ir taip yra.

Nevenkite skausmo

Skyrybos neturi būti lengva ir paprasta. Mes esame pratę visais būdais bandyti išvengti skausmo, tačiau vengimas tik pablogina situaciją. Skyrybos panašiai kaip gedulas ar patirta katastrofa, turi būti patirtos ir išjaustos iki galo. Tik taip, praėjus pakankamai laiko, galėsime atsitiesti ir pradėti naują gyvenimą pilnai išgiję. Kap teisingai jausti skausmą:

  • Visų pirma nebandykite sumenkinti to, ką jaučiate. Yra ir turi būti sunku. Vien šis suvokimas, kad viskas gerai su tuo, kad sunku, gali atleisti dalį vidinių įtampų. Kada liausitės bėgę nuo skausmo, o jį pasitiksite, sumažės vidinė įtampa ir dings dalis kančios.
  • Pastebėkite kaip emocinis skausmas pasireiškia jūsų kūne. Gniaužią krūtinę? Atrodo, kad fiziškai skauda širdį? Yra negera, sunku kūne? Jauskite tai, tačiau neįsisukite į mintis. Skausmas yra viso labo skausmas, tegul ir labai nemalonus, o mintys kelia kančią. Mintys prikuria istorijų, būtų ir nebūtų scenarijų, ne visai teisingų prisiminimų ir visas šis kokteilis, pastiprintas emocijomis, pavirsta vidiniu pragaru. Patraukite mintis į šoną, nesigilinkite per daug ką jos kuria, ir koncentruokitės į tai, ką jaučiate, o ne ką galvojate.
  •  Neužstrikite skausme per daug ilgam. Sunkios būsenos linkusios kaip pelkė įtraukti ir nebepaleisti. Pabuvę su skausmu visu 100%, įsitraukite į kokią nors veiklą, pabūkite su draugais, padarykite kažką praktiško (susitvarkykite namus, išveskite šunį, praleiskite laiką su vaikais…). Nesvarbu kas tai būtų, svarbiausia, kad padėtų išsijudinti ir atsitraukti nuo sunkios būsenos. Taip išlaikysite galvą virš vandens ir nei bėgsite nuo to kaip jaučiatės, nei tame paskęsite.

Kuo mažiau galvojimo

Kaip jau minėjome, mintys sunkiose būsenose nėra mūsų draugai. Sunkios emocijos pritraukia atitinkamai sunkias mintis ir jeigu patikime tuo, kas sukasi mūsų galvoje, jaučiamės dar blogiau. Jeigu galvoje sumaištis, geriau su kuo nors pasikalbėkite ar bent jau išrašykite ant popieriaus, bet neskęskite apmąstymuose. Tai, kas reikalinga šiuo metu yra konkretūs kasdieniai sprendimai, liečiantys tą jūsų gyenimo dalį, kuri jums šiuo metu yra aiški – darbas, vaikai, gyvenamas plotas ir pan. Taip pat labai praktiškas rūpestis savimi – ar pavalgėte, ar pamiegojote, ar neužsisedėjote per ilgai be fizinės veiklos? Kada praeis daugiau laiko, apsiprasite su nauja situacija, pasijusite geriau ir stabiliau, galėsite sau leisti daugiau pagalvoti apie tai kas įvyko. Su geresne savijautą ir mintys bus visai kitokios. Kol viskas per daug šviežia, skyrybas reikia tiesiog išgyventi ir nepadaryti jų sunkesnėmis negu ir taip yra.

Rūpestis savimi

Esant stresinei sutuacijai pradeda kentėti mūsų miegas ir apetitas. Nevalgymas dar nėra labai blogai, nors bent šiek tiek pavalgyti, tegul ir per prievartą, būtina. Silpnumas dėl nevalgymo prisideda prie prastos savijautos ir tą silpnumą nesunku interpretuoti kaip kylantį dėl įvykusių skyrybų, o ne dėl elementaraus maisto trūkumo. Tuo tarpu nemiga labai greitai apsunkina ir taip sunkią būseną. Todėl viena svarbiausių pasirūpinimo savimi dalių yra atrasti kas jums padėtų kiek įmanoma geriau išsimiegoti. Turėkite galvoje, kad artėjant nakčiai, ypač prieš užmiegant, keičiasi mūsų fiziologija, smegenų veikla, mintys tampa sunkiau valdomos, prastėja loginis mąstymas, lengviau pasiduodame emocijoms, nerimui. Pats prasčiausias laikas apmąstyti savo gyvnimo situaciją yra prieš užmiengant! Ir kaip tyčia tai tas laikas, kada labiausiai kankina mintys. Gali padėti vien tik sprendimas, kad visus klausimus atidedate kitai dienai, o prieš užmiegant tiesiog gulėkite ir kiek įmanoma ilsėkitės. Nesvarbu miegate ar ne, bet bent jau ilsitės. Klausimai per kelias valandas niekur nedings, todėl spręsti jų prieš naktį nėra reikalo. Kas dar gali gali padėti nusiraminti (jeigu jaučiate, kad reikalingi medikamentai, kreipkitės į gydytoją):

  • Dėmsio nukreipimas į kitas temas – įdomūs filmai, knygos prieš einant miegoti, tačiau ne tokie, kurie stiprintų esamą emocinę būseną. Taip pat pastudijavimas to, kas jums aktualu ir nėra susiję su poros santykiais. Geriausia paimti temą, ar filmams ar studijoms, kuri yra iš visiškai kitos sferos, joje nėra dramų, kelia susidomėjimą, bet ne emocijas.
  • Raminanti muzika, geriau meditacinė ar bet kuri kita muzika, dainos, kurios nekelia stiprių emocijų. Svarbiausia, kad jus ji veiktų raminančiai ir galėtumėta užmigti. Klausykite ir fokusuokitės į garsus. Pasinerkite į muziką, leiskite sau joje paskęsti. Jeigu muzika su žodžiais, plaukite paskui žodžius, tegul tuo metu jums nelieka nieko daugiau tik jūs ir muzika.
  • Kūno pojūčių stebėjimas. Sufokusuokite savo dėmesį į delno centrą ir pajauskite, tarsi suktumėte jame nedidelius ratus. Galite pirma tai padaryti kitos rankos pirštu, kad lengviau suprastumėte kokio pojūčio ieškote. Tikėtina, kad labai nesunkiai pajusite kutenimą, dilgčiojimą delno centre. Pajudinkite dėmesio tašką iš delno centro į pirštus, link riešo, tyrinėkite kaip jaučiate kitas kūno vietas. Fokusuokitės į tai, ką jaučiate kūne, tai padės nutraukti dėmesį nuo minčių ir emocijų.
  • Pajautiminis įsivaizdavimas. Kai kas, ką galite išbandyti, yra įsivaizdavimas ir įsijautimas visu kūnu į tai, tarsi gulėtumėte didelėse supynėse ir suptumėtės. Įsivaizduokite kaip jaustumėtės atsidūrę aukščiausiuose taškuose, kokie pojūčiai pradėjus skrieti žemyn ir vėl į viršų. Galite tokį įsivaizdavimą varijuoti, pavyzdžiui jauskite kad su kiekvienu iškvepimu grimztate vis giliau į vandenyną, kaip lėtai leidžiatės vis žemiau liftu, gulite ant liuko, kuris staiga atsidaro ir jaučiate kaip krentate. Nenaudokite vizualizacijų ir neįsivaizduokite per daug detalių. Užtenka labai abstrakčiai įsivaizduoti tą scenarijų, kuris patinka ir fokusuotis į pojūčius, ne į vaizdus.
  • Miegui labai trukdo ne iki galo priimti sprendimai. Tokie pakibę sprendimai reikalauja dėmesio ir išlaiko mūsų budrumą. Dienos metu peržiūrėkite kokius sprendimus turite priimti ir juo priimkite. Jeigu yra sprendimų, kurių priimti šiuo metu negalite, priimkite sprendimą juos atidėti. Jeigu kankina galimi ateities scenarijai, padeda labai konkrečiai susirašyti ką darysite, jeigu jie nutiks. Peržiūrėkite ko bijote, kas neramina, ir tada pasidarykite planą, ką darysite vienu ar kitu atveju. Vieną klijentą kankino baimė, kad po skyrybų neteks darbo, nes dirbo šeimos versle. Kadangi jis nežinojo ar liks tame versle ar turės pasitraukti, naujo darbo neiškojo, bet jautėsi neramiai. Po konsultacijos jis skyrė laiko išsamiai peržiūrėti darbo rinką ir iš karto atsipalaidavo pamatęs, kad jam tinkamų pasiūlymų yra pakankamai. Būna situacijų, kada galimos pasekmės yra nemalonios, ir su tuo teks susitaikyti, pvz. dalintis turtą taip, kaip nenorite. Kol nerimaujate, kad jūsų scenarijus neįvyks, nerimas labai trukdys pasilsėti. Jeigu susitaikysite su galimomis pasekmėmis, šis klausimas liausis būti nesimo šaltiniu.
  • Malda. Kam tai yra priimtina, paprasta, kaip mantra mintyse kartojama malda, gali padėti nurimti. Tai gali būti kažkas panašau į “Viešpatie, aš atiduodu Tau visą savo skausmą”, “Viešpatie, aš atiduodu tau savo sunkumą”, “Aš atsiduodu Dievo valiai ir vedimui”. Raskite savo žodžius, arba naudokite ilgą maldą ir savais žodžiais kalbėkite su tuo, ką jaučiate kaip aukštesnę jėgą, išsakykite ir perleiskite savo skausmą, baimę, sunkumą. Fokusuokitės ne tik į mintis, bet ir į tai, ką jaučiate, tiek fiziškai tiek emociškai. Pajauskite visą savo esybę ir sakykite maldą iš jos, ne tik iš intelekto.

Sprendimai

Apie sprendimus verta pakalbėti plačiau, nes jie įtakoja ne tik miegą bet ir bendrą savijautą. Sunkiausiai jaučiamės tada, kada esame tarsi pakibę ir nei liekame kur esame nei kur nors judame. Tokia situacija stipriai sekina ir kelia didžiulį stresą. Neretai tai yra būsena, į kurią žmogus patenka dar neišaiškėjus ar bus skyrybos ar ne. Arba jis pats nori skirtis, bet nepriima sprendimo tą padaryti arba partneris/partnerė kalba apie skyrybas, bet elgiasi tarsi būtų santykiuose bet kartu ir nebūtų. Ilgainiui tokia situacija tampa kur kas labiau kankinanti negu skyrybų faktas. Nekankintite savęs (o kartais ir partnerio) nepriimtais sprendimais. Priimkite juos geriausiai kaip pavyksta šiuo metu ir nesiekite tobulumo. Yra žmonių, kurių psichologinis tipažas toks, kad jiems reikia priimti tobuliausią, optimaliausią ir elegantiškiausią sprendimą. Kol jie nežino kaip toks sprendimas atrodytų, tol laukia ir nieko nedaro. Tačiau gyvenime labai dažnai reikia priimti visai ne elegantiškus sprendimus ir tai yra gerokai geriau negu nepriimti jokių. Sprendimai išjudina situaciją iš mirties taško, duoda vienokius ar kitokius rezultatus, pagal kuriuos galima priimti tolimesnius sprendimus. Priimdami sprendimus pradėsite jausti, kad situacija bent jau dalinai yra jūsų rankose, o ne esate jos įkaitais ir galite tik laukti.

Kas jūs be santykių?

Santykiai yra didelė dalis gyvenimo, tačiau tai ne viskas, kas jūsų gyvenime yra. Kada poros nebelieka, tai yra geras laikas paklausti saves, kas aš esu be antros pusės? Kuo aš gyvenu? Kas man įdomu? Kas mane įkvepia? O gal taip įsijaučiau į poros gyenimą, kad pamiršaus kas esu? Tai nepaneigs to skausmo, kurį patiriate, tačiau fokusuodamiesi tik į tai, ko netekote, kentėsite žymiai stipriau. Kurį laiką, vykstant skyryboms, tenka tiesiog išgyventi kaip išgyvena žmonės patyrę katastrofą. Tačiau kada pirminis šokas praeina, nepamirškite žiūrėti ne tik atgal, bet ir į priekį (tik ne niūriai projektuodami netekties skausmą visam likusiam gyvenimui!), o dar geriau – į save ir ko jūs iš tikro norite iš gyvenimo be poros santykių. Kartais įsijautimas į porą paskatina patraukti į šoną pomėgius, svajones, pradėtus ir neužbagtus planus. Laikas tame pasikapstyti ir pažiūrėti ką galite atgaivinti kada turite pakankamai laiko sau.

Kaip interpretuojate savo savijautą?

Kada po skyrybų praeina pakankamai laiko, galima įstrigti būsenose, kurias mes interpretuojame kaip įvykusių skyrybų skausmą. Dažnas žmogus periodiškai jaučiasi prastai, patiria emocines duobes, depresines būsenas. Tai patirdami mes automatiškai ieškome priežasties, kad galėtume ją pašalinti ir jaustis geriau. Šis mechanizmas yra nesąmoningas ir nepaisant to, kas jis yra labai praktiškas, tokiai sudėtingai esybei kaip žmogus, gali pakišti koją. Kada pasijaučiame prastai ir to tikroji priežastis nėra mums aiški, mes randame kitą priežastį – tą, kuri yra arčiausiai mūsų minčių. Ne veltui yra pajuokavimai apie tai, kiek reikia išgerti alkoholio, kad paskambintume savo ex. Pakitusi sąmonės būsena mus skatina imtis neracionalių veiksmų ir savo ex skambiname ne dėl to, kad pasiilgome, o dėl to, kad esame apgirtę. Tas pats ir su prasta nuotaika, emocine duobe ir panašiomis būsenomis – pradeda atrodyti, kad jei ne skyrybos, taip nesijaustumėme. Gali būti, kad iš tikro nesate iki galo atsistatę po skyrybų, tačiau didžiulį skausmą ir ilgesį kelia ne buvusių skyrybų faktas, o bendra sunki emocinė būsena. Padėkite mintis apie skyrybas į šalį ir atydžiau pasižiūrėkite į tai, kaip jaučiatės gyvenime apskritai. Pamatysite, kad savo buvusio ar buvusios ilgitės ne tiek dėl to, kad jis ar ji yra arti širdies, o dėl to, kad išgelbėtume save nuo savo pačių vidinio pragaro. Todėl padėkite buvusius santykius į šalį ir pradėkite kelti tuos klausimus, kurie iš tikro svarbūs – kas jums stukdo jaustis gerai patiems su savimi? Kodėl jūsų gyvenime nėra kitos stiprios prasmės išskyrus buvusius santykius? Tikėtina, kad santykiai tik atitraukė jūsų mintis nuo pačių savęs ir kada likote vieni, sužinojote kaip iš tikro jaučiatės. Ši savijauta neturi nieko bendro su santykiais ar skyrybomis ir ją teks susitvarkyti patiems nepriklausomai nuo to, ar sukursite sekančius santykius ar ne.

Kuo labiau priešinsitės tam, kas vyksta, kuo labiau stengsitės pabėgti nuo to, ką jaučiate, išvengti skausmo ir nepatogumo, tuo labiau ir ilgiau kentėsite. Normalu, kad negera, baisu, neramu, neįprasta. Jūsų gyvenimas nebus toks, koks buvo ir pokyčiai, kad ir kokie jie būtų, visada kelia papildomą stresą. Leiskite sau patirti ką patiriate, atjauskite save dėl to, kad sunku, pasitelkite draugų ir artimųjų palaikymą. Gyvenimas nestovi vietoje ir nebūsite tarsi pakibę ir skausme visą likusį gyvenimą. Giliai įkvėpkite, iškvėpkite, ir eikite per tai, per ką šiuo metu einate!

Jeigu matote, kad patiems susitvarkyti sunku, padedu žmonėms praeiti skyrybų skausmą, susidelioti mintis, susivokti situacijoje ir teikiu ne tik profesionalią pagalbą, bet ir palaikymą, vedimą, galimybę kreiptis lanksčiu grafiku. Kreipkites +37068645188 arba sarunas.mazuolis@gmail.com Daugiau apie mane ir konsultacijas ČIA

.

https://santykiuabc.lt/

Šioje svetainėje yra naudojami būtiniausi slapukai (cookies) rinkti duomenims apie svetainės lankomumą. Tęsdami lankymąsi svetainėje automatiškai sutinkate su naudojamais slapukais. View more
Cookies settings
Sutinku
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings