Leisk vyrui būti poros lyderiu – santykiai pagerės


Kaip ir visi santykiai tarp žmonių – tėvų ir vaikų, viršininkų ir pavaldinių – vyro ir moters dinamika poroje turi savų išskirtinių niuansų. Tam, kad santykiai būtų harmoningi ir abu partneriai juose jaustųsi gerai, tokius niuansus būtina žinoti. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, kas yra šeimos galva ir kodėl tiek vyras tiek moteris jaučiasi geriau, kada šeimos galva yra vyras.

Moteriai nebėra prievolės paklusti

Vyras – šeimos galva yra įprastas konceptas. Jis funkcionavo šeimose tūkstančius metų. Tačiau šis šeimos modelis neretai buvo pastatytas ant prievartos, t.y. moteris nelabai turėjo iš ko rinktis. Net jeigu vyras visiškas despotas, jai buvo saugiau priklausyti šeimai ir likti su juo negu bandyti atsiskirti. Šiais laikais moteris yra žymiai laisvesnė ir turi galimybę rinktis vyrą ne iš baimės, bet iš laisvės ir noro būti kartu. Su tuo ateina galimybė rinktis kitą elgesio modelį poroje – valdyti šeimą, priiminėti sprendimus, reguliuoti vyrą užuot leidus lyderiu būti jam. Moteris tą ne tik puikiai sugeba, bet neretai jaučiasi patogiau šeimos vežimo vadžias laikydama savo rankose negu atiduodama vyrui. Dalis moterų tą daro labai akivaizdžiai, dalis – ganėtinai subtiliai. Atrodytų, o kur problema? Moteris tą puikiai sugeba, tegul ir daro. Problema yra tame, kad tokioje dinamikoje vyras nebesijaučia vyru, o moteris – moterimi. Kyla abipusis nusivylimas ir pora gali net nesuprasti kodėl.

Moterys nesimyli su žemesniais už save

Vienas įdomiausių faktorių, įtakojančių porų iširimą tuo atveju, kada moteris priima lyderio poziciją, yra tas, kad moterį traukia lygūs arba statusu aukštesni už ją vyrai, t.y. daugiau uždirbantys, intelektualesni, daugiau pasiekę, geresni už moterį toje sferoje, kur jai aktualu. Kada moteris poroje tampa lydere ir šeimos galva, dažnai ne vyras, o ji pati inicijuoja skyrybas. Vyras pradeda jos nebedominti kaip vyras, moters žodyne atsiranda tokios frazės kaip „jis geras žmogus“, „jis puikus tėvas“, bet „aš matau jį tik kaip draugą“, „jis manęs nebetraukia kaip vyras“. Moterys genetiškai užprogramuotos ieškoti geriausio patino. Žinoma, tarp žmonių tai yra gerokai komplikuočiau negu tarp gyvūnų, tačiau ši tendencija yra ir kiekviena moteris puikiai tą žino jeigu tik atkreipia dėmesį. Užtenka peržvelgti moteriškų meilės romanų scenarijus ir aiškiai matyti, kas traukia ir jaudina moteris. Vyras, tuo tarpu, gali ir jaučia trauką statusu žemesnei už save moteriai. Vienas žymiausių pasaulyje pasimatymų kaučečių Matthew Hussey pasakoja apie tokį fenomeną – kuo moteris užima aukštesnę poziciją uždarbio ir statuso prasme, tuo jai sunkiau surasti vyrą. Ji nori bent jau ne prastesnio už save, o tokių natūraliai tampa gerokai mažiau. Matthew išreiškia nuostabą – atrodytų, pasiekimai turėtų duoti moteriai laisvę rinktis. Ji pati sau susikūrė geras fizines ir socialines sąlygas taigi nereikia to ieškoti pas vyrą. Tačiau realybė kitokia – prastesni vyrai tokių moterų netraukia. Tokią pačia situaciją visuomenėje mato kitas pasaulyje žinomas psichologas Jordan Peterson parodantis Amerikoje itin aktyvaus feminizmo ir moterų polinkio kurti karjerą ir būti galingomis pasekmes jų asmeniniams gyvenimams. Kitas pavyzdys buvo itin gražios ir turtingos verslininkės bandymas įrodyti, kad ji yra žymiai patrauklesnė ir įdomesnė vyrams (kalba ėjo apie ilgalaikius santykius) nei absoliuti dauguma moterų. Ji ieškojo tokio pat turtingo ir užimančio aukštą statusą kaip ji pati, sakydama, kad tik tokios kaip ji turi realų šansą su šiai vyrais. Pasimatymų specialistas tai pakomentavo visiškai netikėtai: vyrui nereikia partnerės, su kuria jis turėtų konkuruoti, kuri jaustųsi laisva reikšti pretenzijas, kelti reikalavimus nes yra tokiame pat lygyje kaip ir jisai. Jam reikia moters, kuri palaikytų, mokėtų sekti ir pageidauti, o ne konkuruoti ir reikalauti, būti dėkinga už tai, ką gauna iš vyro vietoje pozicijos “už ką man dėkoti jei aš pati galiu tą patį sau duoti?” Vyras nori turėti šalia moterį, o ne verslo partnerį. Tokias istorijas galiu patvirtinti iš savo praktikos – vadovo pareigas užimantys vyrai nori iš savo moterų minėtų moteriškų savybių, o ne tokio pat aukšto statuso ir pajėgumų kaip jo paties.

Vyrai geresniai moteriai už save jaučia aistrą, bet ne sveiką trauką

Vyrai nėra linkę rinktis statusu aukštesnių moterų, o jeigu, vedami aistros, pasirenka, santykiuose pradeda jaustis prastai. Tokią moterį pasirinkęs vyras gali jausti jai aistrą, nes aistra teka iš žemesnio į aukštesnį, t.y. į tai, kad nepasiekiama, geriau, įspūdingiau. Tačiau tokia aistra nėra natūrali trauka, o neurotinė priklausomybė siekti nepasiekiamo ir svaigintis stipriomis emocijomis. Būna, kad atstačius poros dinamiką ir moteriai užleidus lyderio pozicijas, vyras liaujasi jausti jai trauką – kada nepasiekiamas tapo pasiektu, aistra baigėsi ir reikia ieškoti sekančios nepasiekiamos moters. Atrodytų, gal tuomet geriau tą nepasiekiamumą išlaikyti? Būtų geriau, jeigu tokie santykiai būtų gražūs ir malonūs. Tačiau paprastai jie būna labai varginantys ir kupini įtampos, be tikro žmogiško ryšio ir artumo. Vienas pastoviai turi bėgti, o kitas vytis, kad išlaikytų reikiamą įtampą, bet kartu jie niekada nesusieina arba sueina labai trumpam atokvėpiui.

Ar gali lyderiais būti abu?

Praėjus pakankamai laiko nuo pažinties, kada pora pradeda gyventi labiau rutininį gyvenimą, pradeda formuotis jų tikroji poros dinamika. Ryškėja, kas santykiuose lyderiauja, o kas paklūsta, kas nustatinėja ribas ir žiūri, kad jų būtų laikomasi, kas daro sprendimus ir t.t. Iš karto kyla klausimas – ar gali tą daryti abu, be vieno iš poros lyderiavimo? Gali, tačiau iškyla anksčiau minėtas pavojus – moteris pradės matyti vyrą kaip savo gerą draugą, bet ne daugiau, o vyras neteks atsakomybės jausmo, kuris jį augina į brandų vyrą. Kartu neliks pojūčio, kad vyras ir moteris yra priešingi poliai. Širdies ryšįs, meilė, šiluma gali likti, bet neliks arba labai susilpnės seksualinė trauka, santykiai taps labiau brolio ir sesers. Taigi jeigu poroje lyderiauja vyras ir tą daro išmintingai, t.y. nebando piknaudžiauti lyderio pozicija, tiek vyras tiek moteris santykiuose jaučiasi savo vietoje ir vienas kitą mato būtent kaip vyrą ir moterį, o ne vaikų mamą ar tėvą, sutuoktinį, partnerį namų priežiūrai ar tiesiog žmogų, be ryškesnio pojūčio, kad jis ar ji yra priešingos lyties.

Atvejai, kada moteris gali lyderiauti

Yra situacijų, kada moters lyderystė yra natūrali, pvz. ji yra medikė ir kur nors viešoje erdvėja kažkam pasidarė bloga. Labai normalu, kad ji duos komandas ir vyras joms paklus. Galima turėti sritis, kuriose lyderiauja moteris ir jeigu vyras prisijungia jai padėti, paklūsta ir nebando perimti vadovavimo. Kada abu partneriai turi stiprius charakterius, tokias sritis ar situacijas galima turėti ir netgi perklausti vienas kito konkrečioje situacijoje – tu vadovausi ar aš? Nusprendę, kuris lyderiauja, abu atitinkamai ir elgiasi. Tokia yra mūsų su žmona poros dinamika, kadangi abu mėgstame palyderiauti ir ji puikiai veikia. Tačiau tai yra konkrečios situacijos, o ne poros santykiai apskritai.

Moteris nori jaustis esanti už vyro

Moterys pas mane konsultacijose atviru tekstu sako: “aš noriu, kad vyras mane pastatytų už savęs, noriu jaustis moterimi ir būti už jo kaip už sienos”. Problema tame, kad jeigu anksčiau moteris buvo priversta būti už vyro, dabar ji gali rinktis ar būti už jo ar virš jo. Moterys pačios pasirenka lyderės poziciją ir vyras yra praktiškai bejėgis – naudoti grubios jėgos jis negali, o moteris nėra priklausoma nuo vyro nei moraliai nei financiškai ir gali bet kada jį palikti. Kadangi moteris yra silpnesnė lytis tik fizine prasme, o visomis kitomis mažų mažiausiai lygi vyrui, uždominuoti vyrą tampa labai paprasta. Konsultacinėje praktikoje sutikau turtingų, aukšto rango vadovų uždominuotų savo moterų. Ne gana to, berniukus šiais laikais auklėja išskirtinai moterys – mamos, auklėtojos, močiutės – ir vyrai yra pripratinti prie moteriškos lyderystės. Motinos ne taip ir dažnai būna pakankami išmintingos, kad užaugintų berniuką į vyrą – globoja, reguliuoja, lepina, laiko prie savęs bijodama ir nenorėdama paleisti ir taip stabdo augančio vyro brandą (apie tai išsamiai kalbame su Tomu Girdzijauku video, kurį rasite gale straipsnio). Yra genčių, kuriose berniukai, inicijuojami į vyrus, yra atplėšiami nuo motinų ir išvedami į laukinę gamtą praeiti reikiamas patirtis, kad atsijunkytų nuo motinos ir per daug patogaus gyvenimo, išmoktų tvarkytis su gentyje esančiomis rolėmis ir atsakomybėmis. Moterys išlieja daug ašarų, tačiau jų sūnūs grįžta būdami nebe mamos berniukais, bet jaunais, pilnaverčiais vyrais. Moterys gali sudaryti panašias sąlygas savo vyrui augti – atiduoti vyrui atskomybę už šeimą, sprendimus, finansus ir leisti jam mokytis bei klysti. Tačiau reta moteris nori žiūrėti į vyro klaidas ir ji mieliau pati daro vis daugiau ir daugiau neduodama vyrui net šanso tapti tikru šeimos lyderiu.

.

Kaip sustatyti poros hierarchiją į vietas?

Poros hierarchijos atstatymas yra procesas, nes abiem tenka išmokti būti naujose rolėse su skirtingais iššūkiais ir atsakomybėmis. Moters iššūkis yra pradėti atleisti vadžias ir vis daugiau atsakomybės bei sprendimų atiduoti vyrui. Dar didesnis iššūkis yra nenukeliauti į priešingą pusę ir nepaklusti aklai taip kaupiant nepasitenkinimą vyru. Moteris turi išmokti gauti savo poreikių patenkinimą išlaikant atitinkamą pagarbą vyrui kaip poros lyderiui. Ji turi eiti pas vyrą kaip karalienė pas karalių – žinodama savo vertę bet kartu gerbdama tai, kad jis yra karalius. Realiai poroje tai pasireiškia ganėtinai subtiliai, tačiau neturėjau nei vienos poros, kuri paklausta aiškiai nejaustų, kas pas juos yra lyderio pozicijoje.

.

Daugiau skaitykite: Sprendimai – atiduoti vyrui ar neatiduoti? Silvijos asmeninė istorija

.

Lyderystė labai sekina moterį

Moteris, tapusi šeimos galva, užsikrauna ant savo pečių didžiulę naštą. Ji pati pasirenka laikyti visus namų kampus ir dėl to tampa nuolat pervargusia, niekur nespėjančia ir nebesusitvarkančia su prisiimtomis atskomybėmis namų tvarkytoja. Kadangi moteris paprastai yra daug darbžtesnė, atsakingesnė, atidesnė ir labiau linkusi viskuo rūpintis reikia ar nereikia, jos našta yra gerokai didesnė nei ta, kurią neštų lyderiu tapęs vyras. Tokią naštą moteris užsikrauna dėl dviejų priežasčių – baimės ir puikybės.

  • Baimė yra nesitikėjimas vyru ir pačiu gyvenimu, kad viskas bus gerai net jeigu moteris atleis vadžias ir atsipalaiduos. Ji yra giliai viduje įsitikinusi, kad jeigu pati neapšokinės visų kampų, šeima išmirs nuo ligų ir bado, o namai sugrius. Taip pat jos pajautimu vyras yra niekam tikęs kaip galintis pasirūpinti šeima taigi nelieka nieko kito, kaip viską daryti pačiai.
  • Kita baimė yra, kad vyras, tapęs lyderiu, taps despotu ir pradės naudotis situacija.  Dalis vyrų elgiasi neblogai kol yra užspausti ir laikomi berniuko sąmonėje, tačiau tapę lyderiais pradeda „atsiimti“ už tai, kaip jautėsi kada lyderiavo moteris ir pradeda ne globoti moterį, bet ją žeminti ir kerštauti. Kiti vyrai iš karto yra despotai ir moterį gąsdina galimybė tai patirti savo poroje.
  • Puikybė yra noras jaustis, kad nuo moters priklauso visos šeimos gerbūvis ir jeigu ne ji, viskas paprasčiausiai sugriūtų. Jai patinka jaustis svarbia, reikšminga, o kartu turinčią teisę į pretenzijas, nepasitenkinimus, grubius žodžius – ji gi tiek visko daro! Tai pat yra lengviau gyventi kitų gyvenimus nei atrasti savo, todėl trauka užsiversti daug darbų, pareigų ir netūrėti laisvo laiko sau labai didelė.
  • Puikybė taip pat yra malonumas turėti tą, kad ir subtilų, jausmą, kad aš esu aukščiau. Kaip vyras gali tapti despotu gavęs valdžią taip despote gali tapti moteris. Tačiau moters despotiškumas dažnai yra žymiai delikatesnis, apgaubtas tarnystės skraiste, o nepagarba vyrui paslėpta po “nusipelnytu” nepasitenkinimu ir “akivaizdžiais” faktais, kad moteris poroje yra geresnė, pajėgesnė ir vertingesnė.
  • Viso šito pasekmėje vyras jaučiasi nevertinams, negerbiamas, netgi žeminamas. Užtenka, kad moteris į jį žiūrėtų šiek tiek iš aukšto ir jos žodžiuose, balso intonacijoje, veiksmuose atsispindės šis požiūris. Vyrai tą puikiai jaučia, porą pradeda sudaryti du nelaimingi, nepatenkinti žmonės ir santykiai degraduoja.

.

Daugiau skaitykite: Moterims – kaip tinkamai išsakyti nepasitenkinimą?

.

Iššūkiai, su kuriais susiduria vyras

Vyras susiduria su išbandymu valdžia, t.y. tapęs šeimos galva jis turi sugebėti išlikti vadovu, o ne tironu, priisimti atsakomybę nepaskęsdamas kaltėje, tvarkytis su iššūkiais tačiau taip, kad liktų laiko žmonai ir vaikams. Jo reikalas yra rūpintis savo moters ir vaikų gerbūviu atsižvelgiant į jų prašymus, norus, pageidavimus, o ne į savo fantazijas apie teisingai funkcionuojančią šeimą. Piknaudžiauti valdžia labai paprasta. Puikus jausmas, kada visi paklūsta ir šoka paskui mūsų dūdelę. Tačiau gražių santykių ant tokio pagrindo nepastatysi ir namie lauks ne mylinti, besidžiaugianti vyru moteris, bet išsigandusi, užguita namų šeimininkė. Todėl pagrindinis iššūkis vyrui yra išmokti girdėti ir atsižvelgti į moters norus, derinti juos su savo norais ir neperlenkti lazdos nei į vieną pusę. Pažinti moters psichologinius niuansus ir mokėti ją atjausti, išklausyti, gerbti jos skirtingą nei jo paties psichiką ir emocinį pasaulį. Jeigu vyras žiūrės tik savęs, taps nepagarbiu, nemylinčiu despotu. Jeigu žiūrės tik moters – „nusišlepetins“ ir neteks moters pagarbos. Lyderis turi mokėti prisiimti atsakomybę už savo sprendimus, o tai yra labai nepatogu, nes prasti sprendimai ves į pasėkmes su kuriomis teks susidurti. Jeigu vyras nori būti lyderiu, bet nelaiko moters nepasitenkinimo dėl prastų jo sprendimų, perkelia kaltę ir atsakomybę moteriai, aiškinasi, teisinasi ir taip žeminasi prieš moterį, jis ilgai lyderio pozicijoje neišbus. Moters reikalas yra duoti vyrui šansą ir atsistoti už jo savo laisvu pasirinkimu, tačiau kaip vyras tvarkysis su šia pozicija bus jo charakterio išbandymas.

.

.

Poros hierarchija yra prastatyta ant mūsų pačių psichologinių niuansų ir ignoruoti savo giluminių poreikių negalime. Kiekviena moteris svajoja, kad vyras ją globos, pasirūpins, kad už jo galės jaustis saugi. Kiekvienas vyras svajoja būti gerbiamu lyderiu, kuriam rodomas pasitikėjimas ir pagarba, jei ne visuomenėje tai bent jau savo žmonai ir vaikams. Galime gyventi be šito, tačiau negalime jaustis pilnavertiškai santykiuose jeigu apverčiame hierarchiją aukštyn kojomis ir nustumiame savo giluminius poreikius dar giliau.


Šioje svetainėje yra naudojami būtiniausi slapukai (cookies) rinkti duomenims apie svetainės lankomumą. Tęsdami lankymąsi svetainėje automatiškai sutinkate su naudojamais slapukais. View more
Cookies settings
Sutinku
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings