Santykių ABC

Santykiai poroje. Ar tikrai žinote, ko iš jų norite?


Tikėtina, kad visi, kuriantys santykius, nori būti juose laimingi. Atrodo, tikslas aiškus – laimės link, tačiau rezultatai kartais būna netgi priešingi. Kas atsitinka tokio, kad ieškoję rojaus gauname pragarą? Priežasčių gali būti labai daug, tačiau šį kartą panagrinėsime tik vieną jų, galbūt kaip tik tą, ties kuria turite iššūkį bandydami kurti savo santykius. Pakalbėsime apie tai, ar tikrai tas tikslas – gražūs ir laimingi santykiai – toks jau aiškus. Įsivaizduokite, kad jūs norite ledų ir paprašote ko nors, kad jums jų nupirkų. Žmogus, kurio prašėte, paklausė, kokių ledų noretumėte ir jūs atsakėte, jog tokių, kad būtų šalti ir riebūs. Toks atsakymas skamba keistai, ar ne? Tačiau ar ne toks pat jis yra kai sakote, kad norite laimingų ir gražių santykių? Įsivaizduokite, kad gaunate prašytus ledus – riebius ir šaltus – tačiau nemėgstamo, gal net nekenčiamo skonio. Pirkęs žmogus tiesiog parinko tokius, kokie jam patiktų labiausiai. Labai panašiai gali būti ir su santykiais – gaunate gražius ir laimingus, tik ne jums. Gal kažkuri moteris būtų pakankamai laiminga su vyru, kuris pasirūpina šeima, duoda pinigų pramogoms tačiau niekada nebūna namie ir nuolat dirba. Kažkuri moteris gal net didžiuotųsi tokiu atsakingu ir darbščiu vyru leisdama laiką su draugėmis ir prižūrėdama vaikus, o jums kažkodėl taip vieniša tokiuose santykiuose, kad vilku kaukti norisi. Štai kiek daug aiškumo tiksle – gražūs ir laimingi santykiai.

Ar kada susimąstėte, ką tai reiškia jums? Kaip konkrečiai atrodo gražūs ir laimingi santykiai ir kas yra tas laimės jausmas? Dalis žmonių puikiai žino bent jau dalį tokio atsakymo – kaip atrodys jo ar jos antra pusė, kur jie gyvens, kaip leis atostogas, kiek turės vaikų ir ar išvis jų turės, kiek turės mašinų ir tt. Sąrašas pas kai kuriuos gali tęstis iki begalybės, tačiau jame yra viena labai svarbi detalė. Toks sąrašas apima tik išorinį aspektą, kuris dažnai netgi neturi nieko bendro su santykių laime. Jis nukreipia žmogaus dėmesį į santykių atributiką, įpakavimą, o ne ten, kur iš tikro reikėtų ieškoti laimės santykiuose. Tarkim, kad žmogus susidarė tokį sąrašą, ko jis nori ir gavo viską, kas ten parašyta: žmona ar vyras lygiai tokio ūgio, sudėjimo ir plaukų spalvos, du vaikai, nuosavas namas netoli didmiesčio, gerai apmokamas darbas, trys mašinos, atostogos užsienio kurortuose. Tiesiog tobulas gyvenimas, o laimės poroje nėra. Gali taip būti? Manau atsiras ne viena skaitytojas, kuris pats patyrė panašią istoriją arba pažįsta kažką, kieno gyvenimas kaip tik taip ir susiklostė – gavo viską, ko norėjo, tačiau santykiai miršta. Viena didesnių problemų žmonių sąmonėje yra ta, kad jie įsitikinę, jog materiali sėkmė gali atnešti ir ilgalaikį vidinį pasitenkinimą. Labai panašiai ir su santykiais – jei jis/ji bus kaip tik toks/tokia, kaip aš įsivaizduoju, būsiu laimingas/-a. Susikuriamas mentalinis sarašas apie išvaizdą, užimamas pareigas, pomėgius ir fokusuojamasi tik į tai pamirštant patį svarbiausią aspektą – jausmą.

Pabandykite pagalvoti ir susidaryti kitą sąrašą, ko jūs norite iš santykių. Tik jame akcentu tegul būna jausmas, o ne išorinė atributika. Kaip jūs norėtumte jaustis būdami su savo artimu žmogumi? Būkite kiek galima tikslesni: su savo vyru noriu jaustis tokia pat saugi, kaip tą dieną kai vaikystėje dėdė Ričardas mane apgynė nuo pikto šuns ir visą kelią iki namų nešė ant rankų, nes man buvo baisu; su savo moterimi noriu jausti tokį patį rūpestį, kaip tada, kai gera vaikystės draugė laikė mano ranką prie mano mylimo šuns kapo. Kiekvienas gyenime turi bent vieną akimirką, kurios metu jautėsi taip, kaip norėtų jaustis vėl ir vėl. Kai kam tai gali pasirodyti sentimentalu, bet jei būsite nuoširdūs patys su savimi, pamatysite, kad kaip tik to jūs ir norite iš savo santykių – jaustis taip pat gerai, kaip tą įpatingą kartą ar periodą savo gyvenime. Jei išsipildytų būtent šis sarašas, o ne tas, apie kurį kalbėjome anksčiau, įvyktų stebuklas – galbūt neturėtumėte nei namo už miesto nei trijų mašinų, o ir antra pusė visai ne blondinė,  bet santykiuose būtumėte laimingi. Niekas nedraužia ieškoti žmogaus, kuris atitinka jūsų skonį, tačiau tai nebutinai suteiks jums malonumą būti kartu. Kitą vertus jei ieškosite žmogaus, su kuriuo jaustumetės kaip tik taip, kaip norite, gausite tai, ko trokštate – laimę santykiuose.

Kalbant apie jausmus yra dar vienas labai puikus kriterijus pasitikrinti ar esate su tinkamu žmogumi. Jei būdami su juo labiau patinkate patys sau, vadinasi jums pasisekė. Jei situacija priešinga – kuo toliau tuo labiau pradedate saves nemėgti, kažkas santykiuose yra stipriai ne taip. Jei šalia naujai sutikto kandidato į partnerius pradedate mažiau patikti patys sau ir į viršų pradeda kilti tik blogiausios jūsų savybės, geriau išbraukite jį ar ją iš kandidatų sarašo.

Moterims (nors nepakenks ir vyrams) labai sveika pagalvoti apie konkrečius veiksmus, kurių norėtumėte iš savo partnerio. Labai dažnai moteris nori kažko, tačiau net pati gerai nežino ko ir to negaudama kaltiną savo draugą ar sutuoktinį. Sveikas, santykiams subrendęs vyras, bus laimingas galėdamas įgyvendinti moters troškimus, tačiau tuo atveju, jei juos žinos. Ir kuo tiksliau – tuo geriau. Taigi jei neturite antros pusės arba savo santykiuose norėtumėte kažką pakeisti, gerai pagalvokite, ko jūs norite iš savo partnerio. Kad jus dažniau apkabintų? Jei taip tai kaip ir kada? Ką norite išgirsti kai jus apkabina? Norite dalį laiko praleisti kartu? Ką norėtumėte veikti ir kiek tai turėtų trukti? Jis netinkamai elgiasi, kai jums blogai? Koks tiksliai tuomet būtų tinamas elgesys? Tik pamirškite vieną norą – norėčiau, kad jis pats susiprotėtų man to nepaprašius. Greičiau laimėsite milijoną loterijoje nei jūsų vyras išmoks telepatiškai skaityti norus, kurių jūs pati ne iki galo žinote. Daug paprasčiau, kai žmogus žino kiek galima tiksliau ko nori ir gali apie tai pasakyti bei rasti abiem tinkamą variantą tiems norams įgyvendinti.  Nemaža dalis barnių ir konfliktų „iš oro“ kyla būtent iš nepasiteninimo negaunant iš santykių to, ko nori. Bet visų pirma reiktų žinoti, kas tai yra.

Jei nepatingėsite ir bent jau pafantazuosite važiuodami į darbą ar gamindami pietus apie tai, ko jūs iš tikro norėtumėte, galite pamatyti dalykų, kurių visai nesitikėjote. Galbūt būtent šis pratimas padės suvokti, kodėl vėl ir vėl sukuriate nelaimingus santykius bei pamatysite, kad santykių laimės ieškojote truputį ne ten arba išvis nenutuokėte, ko ieškote.